Beh okolo priehrady – Turček, 24.6.2017

Napriek cyklistickej orientácii nášho oddielu som si, najmä z rodinných a časových dôvodov, povedal, že sa zúčastním bežeckého podujatia na Turčeku. Lákadlom behu na 13,5 km s prevýšením niečo vyše 260 m je otvorenie priehradného múru na Turčeku pre verejnosť, bežcov a fanúšikov, a v neposlednom rade samotný beh vedie rovno hore priehradným valom s odstrašujúcimi 360 schodmi. Teplota bola v sobotu fajnová, slniečko pripekalo a začínal som tušiť, že to nebude zadarmo.

Nahovoril som ešte svojho brata Tomáša a v tejto skromnej zostave sme vyrazili na Turček. Po prezentácii sme zaviazali tenisky, s rozcvičkou sme sa príliš nezdržiavali, nakoľko som očakával pomalé tempo po štarte a dosť veľa času na rozbehnutie sa. Opak bol pravdou, už po štarte sa nasadilo slušné tempo, asi z nervozity z legendárnych schodov. Na konci druhého kilometra to prišlo, výbeh hore múrom, ale dali sme ho len rýchlym krokom, aby sme neodpálili nohy, hlavne lýtka trpia.

Hore som s prekvapením zistil, že mi to nič nespravilo a utekal som ďalej po múre. Díky Daňasovcom za povzbudzovanie Po zbehnutí k salašu sa začal ozajstný pretek. Okolo priehrady nič nie je porovine, stúpania v kombinácii s teplom ničili mnohých bežcov, ale mne sa prekvapivo bežalo dobre. Držal som sa s partiou okolo KBBŠ, a cesta ubiehala prekvapivo rýchlo. V Kaltríne som si dal svoju špecialitku – pitie za behu na občerstvovačke – tradične mi zabehlo a sto metrov do kopca som následne zažil asi najväčšie peklo celého behu – veď si to len skúste bežať do kopca bez možnosti nadýchnuť sa. Od 9 km sa trať preklopila do klesaní, ktoré dali mojim nohám na frak viac ako stúpania. Každopádne, za chvíľu som už videl tunel, za tunelom svetlo a... Turček! Stále mi však chýbali tak 2 km, a veru záver bol poriadne rýchly, aspoň na mňa, niektorí chalani bežali tempo v dedine pod 4,30 min na km, čo mi už po 11 km príliš nechutilo. Ale zašprintoval som na páske pre oko diváka prevzal si darček, skontroloval čas, ktorý mi vyšiel približne na 1 hodinu a 14 minút, a spokojný sa vyvalil do trávy pri cieli. Po dobehnutí bračeka sme dali pivko, guľáš bol vraj výborný, ale v tom teple mi nebralo, tak som ho vynechal. Zhrnutie – pekný beh atraktívnym prostredím, mnoho stúpaní striedaných s rýchlymi zbehmi a pomerne dlhá 13,5 km trať, ktorá preverí bežcov všetkých vekových i výkonnostných kategórií. Výsledky ku dňu písania reportu zatiaľ neboli k dispozícii. Vďaka a pozdrav organizátorom!

utekal a písal: Braňo

foto: Daňas

Tags: