Stefe MTB maratón Levočské vrchy – Levoča 2017

27. 5. 2017, t. j. poslednú sobotu, sa uskutočnilo 1. kolo SP v maratónskom XC v Levoči. Nakoľko sme o tomto maratóne už predtým počuli od Andreja s Vladom, a tí chválami nešetrili, povedali sme si, že skúsime. Vybrali sme sa z KPHC šiesti. Už v piatok sme sa ubytovali v miestnom kempe – čisté prostredie, slušné vybavenie, sociálky na úrovni a dá sa aj čo to zajesť a vypiť. Chatky sú pre dvojice, naozaj mini, klubovo nazývané „kukučkovými hodinami“. Ešte večer sme absolvovali prezentáciu, a ráno oddýchnutí a odhodlaní siahnuť si na dno našich síl sme vyrazili 3 km k miestu štartu. Všetci sme štartovali na 48 km trati s avízovanými 1700 výškovými metrami. Štart prebehol hladko, žiadne strkanice, a milí spolukrútiaci cyklisti. Za štartom nasledovalo obávané 8 km stúpanie zvážnicového typu, ale nebolo to nič hrozné. Za ním dlhý zjazd makadamového typu, to je vždy nebezpečné, ale nikomu sa nič nestalo. A toto bol aj, z môjho pohľadu, dominantný charakter tohto maratónu – tiahle lesné stúpania striedané tiahlymi zjazdami po les. cestách. Na trati bol len jeden XC-čkový úsek, niekde od 15 do 20 km. Tu som sa ešte dotiahol na Miška Menicha, následne som si chcel užiť pár technických úsekov a v ich závere som, pre veľký úspech, hodil papuľu. Okolo 25.-30. km ma zozadu dotiahol Vlado, s ktorým sme sa potom ďalšími nekonečnými zvážnicami a lúkami blížili spoločne k cieľu. Tempo žalostné, aj sme si skúšali miestami ujsť, ale ani jeden z nás nemal toľko pary, aby nejako výraznejšie nastúpil. A to sme sa už blížili do cieľa, ktorý sa organizátori rozhodli okoreniť 1,5 km pred cieľom brutálnou stojkou za potokom. Tlačili všetci, možno niektorým tlačilo aj do plaču. Tu tlačil aj Kaška, a to nevravím o nás ostatných :) Zozadu mi chlapík šprngol predným kolesom o moje zadné, a ospredlňoval to mrákotami :) čo dodať, všetci mali toho dosť. Snáď len, že tento úžasný výtlak sme zakončili zjazdom diretissimou rovno dole zjazdovkou. Prvýkrát v živote mi zvädli brzdy, ktoré úplne stratili účinnosť. Jarko Štrenger to tu zapichol do rigola napr. Ale pozitívne bolo, že tá zjazdovka bola naozaj finále, a po pár metroch prejazdu strediskom sme boli v cieli. Ďalej to poznáte, guláš, pivko, rozprávanie zážitkov. Zúčastnení: Jarko Štrenger, Andrej Vričan, Michal Menich, Vlado Piško, Michal Kašuba a Braňo Bugár

Výsledky: M. Kašuba – 9. v kat. 19-39, M. Menich – 57. v kat. 19-39, B. Bugár – 59. v kat. 19-39, V. Piško – 60. v kat. 19-39, A. Vričan – 51. v kat. 40-49, J. Štrenger – 30. v kat. 50-59.

 

Záverom: Pekné pojazdenie v pre nás neznámych Levočských vrchoch, navštívili sme aj miestne pamiatky – Mariánsku horu s kostolom a pekným výhľadom, renesančné námestie v Levoči, chrám Sv. Jakuba s oltárom majstra Pavla a iné.

Tags: